Przemysł

Cyfrowa przyszłość motoryzacji

SHUTTERSTOCK

Elektromobilność będzie kluczowym trendem na rynku motoryzacji przez najbliższe osiem lat – ocenia firma konsultingowa KPMG. Oznacza to zmianę modelu biznesowego branży motoryzacyjnej, co wpłynie m.in. na polski sektor MSP (szczególnie na dostawców komponentów i oprogramowania). 

Po raz pierwszy w historii badań prowadzonych przez KPMG elektromobilność stała się głównym trendem w branży samochodowej. Najważniejszą przyczyną tych zmian są planowane restrykcje prawne, które ograniczą liczbę aut z silnikami spalinowymi.

Według ekspertów do 2025 r. w Polsce będzie jeździć 1 mln elektryków. Nie wszystkie będą należały do prywatnych właścicieli – rozwijane będą systemy wypożyczania pojazdów oraz tzw. carsharingu.

Wśród konsekwencji nowego trendu, oprócz zmian w fabrykach produkujących samochody i podzespoły, wymienia się m.in. rozwój infrastruktury do ładowania aut, a także pojawianie się nowych technologii, jak ogniwa paliwowe, dalszą cyfryzację pojazdów i wykorzystanie Big Data generowanych przez samochody i ich użytkowników.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?