Moim zdaniem

Zatrzymani w blokach startowych

© Marek Szczepański

Mimo że „innowacyjność” odmieniana jest dziś przez wszystkie możliwe przypadki i stała się słowem kluczem programów politycznych, konferencji i debat, mamy wciąż realny problem z przekierowaniem gospodarki na nowoczesność. Wiele złego w tej sprawie zrobiła poprzednia unijna perspektywa finansowa. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „przepalono” wtedy gigantyczne środki. Duża część firm zrodzonych dzięki niemu, po przejedzeniu otrzymanych funduszy, zniknęła z rynku, nie zostawiając po sobie żadnego przełomowego produktu czy usługi. 

Tym razem miało być inaczej, zwłaszcza że priorytety i kryteria unijnego wsparcia na lata 2014–2020 zostały porządnie sprecyzowane i zaostrzone. Wydawało się, że nadchodzi najlepszy czas dla rzutkich przedsiębiorców, ludzi z wizją i pomysłami, innowatorów. A jak jest? Machina rozkręca się wolno, by nie powiedzieć – zbyt wolno. Działają już programy dla startupów, którym poświęcamy nasz temat okładkowy. Są dobrze pomyślane i rokują sukces m.in. dzięki zaangażowaniu państwowych gigantów. Ale to za mało. 

Wciąż nie uruchomiono dużego finansowania m.in. w ramach programu PFR Starter FIZ, bardzo potrzebnego, bo wspierającego innowacyjne firmy na najwcześniejszym etapie rozwoju czy programów NCBR. Utknęły one na etapie procedur ze szkodą dla wszystkich. W blokach startowych czekają już bowiem inwestorzy, czyli kapitał, i gotowe zespoły projektowe. Powinni zostać jak najprędzej odblokowani. 

Na szczęście życie nie znosi próżni. W pierwszych dniach marca firma Google ogłosiła w Polsce nabór do trzech programów dla młodych przedsiębiorców. Celem jest wyłowienie spośród firm z branży technologicznej prawdziwych perełek i doprowadzenie ich rozwoju do etapu, w którym będą mogły konkurować z najlepszymi ze świata. 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]