Zarządzanie

Witajcie w świecie agile

© Shutterstock

Wasza firma nie zna rynku, ma do czynienia z dużą niepewnością, zmiennością wymagań czy technologii? Prototyp dostarczony szybciej jest lepszy niż rozbudowany, ale spóźniony produkt? Realizujecie złożony projekt? Poznajcie agile. 

Pewien przedsiębiorca dostarczył kilku firmom zestawy dokumentacji i poprosił je o sporządzenie kosztorysu swojego projektu. Dał im na to kilka tygodni. Gdy nadszedł wyznaczony termin, przedstawiciel jednej z tych firm przekazał mu informację: „Od chwili, gdy otrzymaliśmy wymagania, przeszliśmy już dwa cykle produkcyjne. W czasie tej pracy powstał szkielet rozwiązania, ale nie jesteśmy w stanie podać dokładnego kosztorysu, ponieważ tworząc produkt, odkryliśmy, że nie znamy odpowiedzi na wiele pytań”. Do tego były dołączone pytania wraz z komentarzem: „Nawet jeśli znajdziemy wspólnie odpowiedzi, to w przyszłym tygodniu będziemy mieli kolejne pytania. To, co możemy obiecać, to fakt, że co tydzień będziemy przedstawiać działający produkt, który będzie rozwijany zgodnie z Państwa priorytetami. W zamian za to będziecie nam pomagać znaleźć odpowiedzi na pytania, które się pojawią”. Przedsiębiorca przejrzał listę pytań i stwierdził, że faktycznie chodzi tu o bardzo istotne niewiadome i on również nie zna na nie jeszcze odpowiedzi. Wszyscy inni dostarczyli mu dokładne kosztorysy. „Ciekawe, co zrobią te firmy, gdy natkną się na te problemy” – pomyślał. Nie trzeba chyba mówić, kto zdobył jego zlecenie. – Pracując zgodnie z agile, czyli metodykami zwinnymi, traktujemy klienta jak partnera. Otrzymuje on produkt często, ma nieustanny wpływ na jego kształtowanie i niepodważalne prawo stwierdzenia, że to, co ma w tej chwili, jest wystarczająco dobre – mówi Justyna Wykowska, agile coach z firmy ProCognita. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Moda na single