Rynek pracy

Polowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

SHUTTERSTOCK

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz głośniejszym tematem w biznesie, również w obszarze rekrutacji. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że może paść ofiarą zewnętrznych ataków, jak również ponieść straty finansowe lub utracić ważne dane w wyniku niefrasobliwych działań własnych pracowników.

Wielu pracodawców deklaruje, że ma już w strukturze organizacji dedykowane działy bezpieczeństwa lub zleca takie usługi firmom zewnętrznym. Rosną budżety przeznaczane na podniesienie świadomości użytkowników sieci firmowej i jakości zabezpieczeń. Aby utworzyć strategię bezpieczeństwa oraz zapobiec ewentualnym incydentom zagrażającym systemom danej organizacji niezbędne są osoby wyspecjalizowane w tej dziedzinie.

Specjaliści z obszaru security są poszukiwani w dużej mierze głównie przez sektor finansowo-ubezpieczeniowy oraz telekomunikacyjny. Na specjalistów ds. bezpieczeństwa polują również konsultanci zespołu specjalizującego się w IT w BIGRAM.

– Z naszych rekrutacyjnych doświadczeń wynika, że najczęściej poszukiwani są kandydaci na stanowiska pentesterów i analityków 2 i 3 linii SOC. Bardzo często poszukiwani są także menedżerowie z 3–5-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i dłuższym doświadczeniem w obszarze technologicznym, potwierdzonym certyfikatami dziedzinowymi – deklaruje Julia Chumakova, konsultant BIGRAM, specjalizujący się w rekrutacjach IT. – W 2017 roku ten trend będzie się nasilał, co już możemy zaobserwować na podstawie umieszczanych ogłoszeń na internetowych portalach pracy – dodaje.

Aby zidentyfikować i pozyskać odpowiedniego kandydata rekruterzy stosują przeróżne metody. W przypadku kandydatów związanych z cyberbezpieczeństwem metoda poszukiwań bezpośrednich, direct search/headhunting na telefon firmowy, nie jest najlepsza. Może ona wzbudzić nieufność, a nieraz nawet niechęć wśród kandydatów IT. Dlatego, aby zdobyć przychylność kandydatów, lepiej nawiązywać kontakt drogą mailową, za pośrednictwem social media lub rekomendacji.

Potencjalni kandydaci na stanowiska w obszarze IT security zazwyczaj niezbyt chętnie wdają się w dłuższe dyskusje, więc trzeba być dobrze przygotowanym do rozmowy, by przedstawić ofertę, która takiego kandydata zainteresuje. Prezentacja korzyści i mocnych stron oferty powinna odnosić się do realnych bieżących warunków na rynku pracy w tym sektorze. W IT „atrakcyjność” ofert nie jest jednoznaczna, a jej ocena ulega dynamicznym zmianom. – Najczęściej interesująca dla kandydatów jest nowa technologia, zakres zadań, wyzwań lub np. brak pracy zmianowej. Mniej ważna okazuje się marka pracodawcy. W przypadku stanowisk pentesterów kandydaci również doceniają możliwość częściowej pracy zdalnej, ale najważniejszym motywatorem wciąż pozostaje oferta finansowa – doradza Julia Chumakova.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?