Nieruchomości

Wysoki popyt, wysoka podaż. Warszawski rynek biurowy ma się świetnie

Emanuel Schlechter napisał kiedyś, że gdyby mógł urodzić się znów to tylko we Lwowie. Przedsiębiorcy mogą powiedzieć, że jeśli biuro... to tylko w Warszawie. Choć regionalne rynki biurowe w Polsce rozwijają się naprawdę prężnie to nadal stolica jest absolutnym numerem 1 na mapie naszego kraju. Specjaliści z Jones Lang LaSalle podają, że tylko po Q3 minionego roku podaż przekroczyła pół miliona mkw., a w Warszawie padł w końcu rekord.

Dlaczego przedsiębiorcy tak bardzo kochają stolicę?

Warszawa to ogromna i świetnie rozwinięta aglomeracja. Można oczywiście narzekać na korki, ale jakość i komfort życia są tutaj na naprawdę wysokim poziomie. Dodatkowo, stolica to także miasto akademickie, które oferuje stały dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowników wchodzących właśnie na rynek. Kadry, która posiada umiejętności i wiedzę potrzebne w nowoczesnych sektorach (np. BPO, SSC czy R&D) i zwykle swobodnie posługuje się także kilkoma językami obcymi. Dla polskich firm, lokalizacja w Warszawie jest więc prestiżem, a dla zagranicznych – doskonałym przyczółkiem do dalszej ekspansji w Europie.

Zainteresowanie będzie wzrastać

Specjaliści z Jones Lang LaSalle – międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi w zakresie wynajmu, podają, że zainteresowanie Warszawą wśród potencjalnych najemców będzie w najbliższej przyszłości prawdopodobnie wzrastać. Deweloperzy dostarczają wciąż kolejne, bardzo nowoczesne inwestycje, a na rynku pojawiają się nowi i naprawdę poważni gracze. W ciągu kilku ostatnich lat na wynajem biura w stolicy zdecydowały się choćby takie marki, jak Credit Suisse, William Dermant czy DLA Piper. Na wzrost popularności Warszawy wpłynąć może także brytyjski Brexit. Jeśli dojdzie do skutku to właśnie to miasto jest typowane na jednego z beneficjentów decyzji angielskiego rządu.

Popyt na bardzo wysokim poziomie

Popyt w Warszawie sięga wciąż wysokiego poziomu i jedynie w trzech, pierwszych kwartałach minionego roku wynajęto 531 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nadal najpopularniejsze pozostaje Centrum miasta oraz lokalizacje w jego najbliższym sąsiedztwie, ale na znaczeniu, co zaskakujące, zyskuje również tzw. strefa South West. Wynajęto w niej, bowiem aż 110,5 tys. mkw. powierzchni, co stanowi wynik o 6,2 tys. mkw. wyższy niż na biznesowym i popularnym do tej pory Mokotowie. Najwięcej podpisanych umów pomiędzy Q1, a Q3 2016 dotyczyło powierzchni w istniejących już budynkach, o której dostępność wciąż dbają bardzo aktywni deweloperzy.

Podaż praktycznie nie maleje

Z powodu tak dużego zainteresowania ze strony najemców, deweloperzy nie mogą zwolnić tempa. Co prawda jest ono nieco niższe niż w 2015 roku, bowiem w stolicy pojawiło się sporo nowych inwestycji, ale nadal poziom podaży pozostaje bardzo wysoki. W trzech, pierwszych kwartałach 2016 na warszawski rynek trafiło 378,8 tys. mkw. nowej powierzchni, ale w budowie nadal pozostaje znacznie ponad pół miliona (550 tys. mkw.), z czego aż 40% przypada na obszary Centrum miasta. Dużą podaż zarejestrowaną pomiędzy styczniem, a wrześniem ubiegłego roku znacznie podniosły projekty oddane w 2. kwartale – ich łączna powierzchnia wyniosła 237 tys. mkw. Jednak nie to było stołecznym rekordem 2016. W 3. kwartale na rynku pojawił się tylko jeden nowy biurowiec – HB Reavis o pow. 28,7 tys. mkw. Okazuje się, że tyle wystarczyło, aby to właśnie on „przekroczył” próg pięciu milionów mkw. podaży w Warszawie.

Ile kosztuje biuro w Warszawie?

Stawki czynszowe w stolicy to jedne z najwyższych stawek czynszowych w Polsce. Najwięcej jednak najemcy zapłacić muszą oczywiście za najbardziej prestiżowe adresy zlokalizowane w Centrum lub jego sąsiedztwie. Tutaj stawki mogą sięgać nawet od 21 do 23,5 euro/mkw./miesiąc. W dzielnicach położonych nieco dalej od serca miasta, sytuacja wygląda podobnie, jak w innych aglomeracjach Polski – stawki wahają się pomiędzy 11, a 18 euro/mkw./miesiąc.

Nasz artykuł powstał we współpracy z Jones Lang LaSalle – międzynarodową firmą świadczącą kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu. Raport dotyczący warszawskiego rynku nieruchomości biurowych jest dostępny na portalu www.bazabiur.pl.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]