Strategie

TechnoparkBiznesHub – szansa dla młodych przedsiębiorców

Zwiększenie liczby innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup działających na obszarze Polski Wschodniej – to główny cel uruchomienia programu Platform Startowych dla nowych pomysłów. Animatorem jednej z nich – TechnoparkBiznesHub – jest Kielecki Park Technologiczny.

Platformy Startowe to kompleksowy program wspierania startupów, realizowany w ramach programu Polska Wschodnia 2014-2020 (działanie 1.1 POPW). Pomoże on młodym ludziom do 35. roku życia przekształcić pomysł w innowacyjny biznes. – To pierwszy tak duży i tak precyzyjnie przygotowany program wsparcia dla młodych przedsiębiorców z Polski Wschodniej. Zainteresowanie jest bardzo duże, bo to niepowtarzalna szansa dla tych, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia, wiedzy i budżetu, na przekształcenie ciekawych pomysłów w dobrze prosperujące biznesy – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Kielecki Park Technologiczny jest animatorem Platformy TechnoparkBiznesHub. Partnerami są ośrodki innowacji, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie wyższe, duże przedsiębiorstwa i instytucje otoczenia biznesu z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. – Jesteśmy instytucją, która na co dzień świadczy kompleksowe, „szyte na miarę potrzeb” usługi badawczo-rozwojowe. Mamy zespół wykwalifikowanych ekspertów, którzy potrafią ocenić potencjał danego startupu i jego szansę na dynamiczny rozwój – podkreśla Szymon Mazurkiewicz.

Nabór innowacyjnych pomysłów ruszył w marcu 2016 r. Do końca października, w ramach TechnoparkBiznesHub, napłynęło ich 848. Tymczasem pierwsi pomysłodawcy podpisali już umowy inkubacyjne, założyli spółki i wzięli udział w tzw. Szkole startupów, która pomoże im poukładać sobie pracę nad modelem biznesowym. Po szkole startupów czas na program inkubacyjny, indywidualnie określony dla każdego pomysłu. W ramach inkubacji oferowane są konkretne usługi, jak powierzchnia odpowiednia dla danej działalności, obsługa księgowa i prawna, czy mentoring. Mogą oni także liczyć na wsparcie techniczne, technologiczne, czy inżynierskie, a także w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości. Specjaliści pomagają też w badaniu rynku, czy przygotowaniu strategii ceny i promocji. Każdy startup ma swojego opiekuna. Ci, którzy będą mieć najbardziej zaawansowany model produktu (MVP – Minimum Viable Product, tj. produkt o minimalnej koniecznej funkcjonalności), mają jeszcze szansę w grudniu tego roku zaprezentować się podczas Demo Day. Najlepsi otrzymają rekomendacje, dzięki którym będą mogli aplikować o dotację w kwocie od 50 do nawet 800 tys. zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem wsparcia jest wprowadzenie produktu na rynek krajowy lub zagraniczny oraz systematyczne zwiększanie jego sprzedaży.

Więcej informacji: www.technopark.kielce.pl oraz www.platformystartowe.gov.pl

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]