Finanse

Rząd wycofuje się z pomysłu jednolitego superpodatku

Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. East News

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac nad tzw. jednolitym podatkiem. – Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za” i „przeciw” zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego” – oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM. 

O decyzji informuje dzisiejszy komunikat Ministerstwa Finansów. Cytuje on m.in. słowa wicepremiera Morawieckiego: „W listopadzie zobowiązaliśmy się, że do końca roku rząd zajmie ostateczne stanowisko w sprawie reformy podatkowej polegającej na ewentualnym wdrożeniu rozwiązania systemowego w postaci tzw. jednolitego podatku. Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna. Przy podejmowaniu tej decyzji szczególnie ważny był dla nas interes przedsiębiorców. Analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji”. 

Jednolita danina miała połączyć podatek PIT oraz składki na NFZ i ZUS. Wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli rządu sugerowały, że decyzja w tej sprawie została już podjęta. Zwolennikiem tego rozwiązania był m.in. szef komitetu stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk. Już w listopadzie pojawiły się jednak głosy niepewności. O tym, że kwestia superpodatku nie jest przesądzona, wspominała m.in. premier Beata Szydło. 

Jak podkreślają analitycy, wycofanie się z pomysłu jednego podatku powinno ucieszyć zwłaszcza przedsiębiorców. Związana z jego wprowadzeniem likwidacja 19-procentowego podatku liniowego dla wielu przedsiębiorców oznaczałaby znaczący wzrost płaconej państwu daniny. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?