Finanse

Mniejszy CIT dla małych firm w 2017 r.

SHUTTERSTOCK

15 proc. podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), zamiast dotychczasowych 19 proc., zapłacą w 2017 r. niewielcy przedsiębiorcy. Warunkiem jest osiągnięcie przychodu ze sprzedaży brutto, czyli łącznie z VAT, w granicach 1,2 mln euro rocznie. Rząd oblicza, że takich podmiotów jest w Polsce 393 tys. 

Ekonomiści i doradcy podatkowi podkreślają, że to krok w dobrym kierunku. Zachęca bowiem do przedsiębiorczości, łagodząc obciążenia fiskalne dla niezbyt majętnych przedsiębiorców. Co ważne, rozwiązanie to dotyczy również firm dopiero rozpoczynających działalność. Niemniej nie będą z niego mogły skorzystać grupy kapitałowe ani przedsiębiorcy, którzy już funkcjonują, a teraz podzielą swój biznes na kilka podmiotów, po to, aby wykazywać w każdym z nich odpowiednio zmniejszone przychody. 

Resort finansów ocenia, że zmiana uszczupli wpływy do budżetu o ok. 270 mln zł rocznie. Uszczerbek ten ma zostać zrekompensowany innymi zmianami „uszczelniającymi” pobór podatków. Ocenia się też, że zniechęci to niewielkie przedsiębiorstwa do szukania sposobów na optymalizację podatkową i tym samym unikania opodatkowania w Polsce.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?