Pierwszy biznes

Nowy program dla przedsiębiorczych kobiet

Magdalena Nowacka, menedżer ds. rozwoju produktów i biznesu w BZ WBK Leasing

Polska znajduje się wśród tych państw europejskich, w których najszybciej rośnie przedsiębiorczość wśród kobiet. I to właśnie do nich skierowany jest program przygotowany przez BZ WBK Leasing.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Jednocześnie dynamicznie rozwijają się usługi i rozwiązania skierowane do sektora small business oraz wspierające działalność startupów. Wyzwaniem okazuje się jednak pozyskanie kapitału na sfinansowanie inwestycji związanych z rozwojem lub rozpoczęciem działalności. Odpowiedzią m.in. na takie potrzeby jest program uruchomiony przez BZ WBK Leasing, skierowany do przedsiębiorczych kobiet.

Leasing na prostych zasadach

– Nie powinno nas dziwić, że skłonność do podejmowania wyzwań w postaci prowadzenia biznesu przez kobiety w Polsce jest wysoka i nadal rośnie, a drogą do niezależności finansowej i zwiększania dochodów jest działalność gospodarcza. Przedsiębiorstwa, których właścicielkami są kobiety, stanowią znaczący rynek dla usług finansowych zarówno w Polsce, jak i na świecie – podkreśla Magdalena Nowacka, menedżer ds. rozwoju produktów i biznesu w BZ WBK Leasing.

Z programu oferowanego przez BZ WBK Leasing może skorzystać każda kobieta, która zdecydowała się na sfinansowanie inwestycji w ramach nowej działalności lub już istniejącej. Może być to zakup środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. pojazdów osobowych, dostawczych do 3,5 tony, samochodów ciężarowych i innych, a także maszyn i urządzeń (np. niezbędne wyposażenie gabinetu stomatologicznego czy sprzętu geodezyjnego). W ramach programu BZ WBK Leasing proponuje zastosowanie uproszczonej procedury oceny wniosków na sfinansowanie danego środka trwałego do wartości 300 tys. zł. Okres finansowania może wynieść do 72 miesięcy, a decyzja jest wydawana nawet w kilka minut. W procedurze uproszczonej nie ma potrzeby przedstawiania dokumentów finansowych firmy oraz zaświadczeń z ZUS i US, wystarczy oświadczenie o przychodach, a dodatkowo dla transakcji, w których kwota udzielonego finansowania nie przekracza 150 tys. zł, nie jest konieczne podpisanie weksla. Co więcej, w procedurze standardowej klient ma możliwość dostosowania harmonogramu spłaty rat do sezonowego charakteru swojej działalności.

– Wychodzimy z prostego założenia: w przypadku przedsiębiorstw już funkcjonujących na rynku, ale również startupów, nie można stosować sztywnych, ogólnie obowiązujących reguł. Inne możliwości otwierają się przecież przed świeżo upieczonymi absolwentami, a zupełnie inne przed spółkami, które są częścią dużej grupy kapitałowej. W przypadku startupów na decyzję o udzieleniu wsparcia wpływa m.in. ocena dotychczasowego doświadczenia osoby, która założyła firmę, jej pomysłu na biznes i strategii jego rozwijania czy możliwość zapewnienia dodatkowego zabezpieczenia – podkreśla Magdalena Nowacka.

Pomocna dłoń na każde zawołanie

Finansowanie to jednak nie wszystko – do programu wspierania inwestycji przedsiębiorczych kobiet oferowanego przez BZ WBK Leasing dołączony został też, za symboliczną złotówkę, pakiet ubezpieczenia office assistance. Gwarantuje on pełną pomoc techniczną i obsługę serwisową, a także profesjonalne wsparcie prawne. Ubezpieczenie zapewnia interwencję specjalisty i pomoc w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych (pożar, zalanie czy stłuczenie szyby), kradzieży z włamaniem czy w momencie wystąpienia awarii sprzętu biurowego oraz sprzętu IT.

– Zależy nam na tym, aby kobiety, które zdecydują się na tak ważny w ich życiu krok, jak prowadzenie własnego biznesu, mogły się skoncentrować na jego rozwoju. Stąd decyzja o udostępnieniu wsparcia w postaci ubezpieczenia office assistance na atrakcyjnych zasadach. Zgodnie z nim w razie potrzeby Centrum Alarmowe zorganizuje niezbędną pomoc i pokryje koszty specjalisty odpowiedniego dla danego rodzaju szkody – podkreśla Magdalena Nowacka.

Wsparcie finansowe w ramach programu BZ WBK Leasing pozyskał z Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC – International Finance Corporation), która jest organizacją wchodzącą w skład Grupy Banku Światowego.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]