Prawo i podatki

Jednolity Plik Kontrolny od stycznia w każdej małej i średniej firmie

© Shutterstock

Już od nowego roku małe i średnie firmy czeka podatkowa rewolucja. Niemal 140 tys. podmiotów zostanie objętych obowiązkiem raportowania danych z VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Kto nie zdąży się przygotować, naraża swoją firmę na dotkliwe sankcje finansowe.

Dzięki JPK fiskus może sprawnie weryfikować poprawność i zgodność przesyłanych danych, automatycznie wykrywając nieścisłości. W praktyce oznacza to, że e-kontrole podatkowe będą o wiele bardziej skutecznie niż te prowadzone w tradycyjny sposób. Ale jest też i dobra wiadomość – procedury będą krótsze, a kontrolerzy nie będą ingerowali w bieżącą działalność firmy. Cały proces będzie automatyczny i, docelowo, zdalny. 

Jak wyglądają e-kontrole dużych firm

Obecnie JPK dotyczy grupy ok. 6 tys. dużych przedsiębiorstw. Na wezwanie kontrolerów muszą oni przekazać konkretne dane w formacie JPK w terminie 14 dni od wezwania. Sektor małych i średnich firm będzie podlegał temu samemu obowiązkowi od 2018 r. Obowiązek przekazywania JPK na wezwanie fiskusa dotyczyć będzie każdej procedury podatkowej, w tym czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, sprawdzającego, kontroli podatkowej i krzyżowej. Może on objąć nie tylko podatnika, ale również jego kontrahentów. 

Jednocześnie istnieje także ścieżka obowiązkowa. Każdego miesiąca duże firmy raportują w formacie JPK dane z ewidencji VAT (wraz z comiesięczną deklaracją VAT-7). Ten z kolei obowiązek dotknie małe i średnie przedsiębiorstwa już od 1 stycznia 2017 r. A zatem czasu do przygotowań jest naprawdę niewiele. 

Jak powstaje JPK

JPK generowany jest automatycznie przez przystosowane do tego firmowe oprogramowanie. Aby plik mógł w ogóle powstać, system informatyczny musi mieć dostęp do firmowych danych, które są niezbędne do przedstawienia w ramach właściwej struktury logicznej JPK. Dlatego najlepiej jest używać spójnego oprogramowania do zarządzania sprawami finansowymi firmy, które jednocześnie posiada możliwość generowania odpowiednich plików do e-kontroli. Firmy, które posiadają różne moduły lub całkowicie różne, niewspółpracujące ze sobą programy (np. osobny program do księgowości i osobny do zarządzania zasobami magazynowymi), powinny już teraz rozważyć przejście na rozwiązania spójne, obsługujące wszystkie firmowe obszary z poziomu jednego systemu. 

Myśląc zaś o konieczności sprostania obowiązkowi raportowania danych z VAT w formacie JPK, warto zdecydować się na program umożliwiający obsługę wszystkich pozostałych struktur JPK (np. Sage Symfonię 2.0). Wszak rozszerzenie obowiązku JPK i tak nas nie ominie, a posiadanie kompleksowego rozwiązania pozwoli już teraz wyprzedzić konkurentów. 

Dlaczego nie można zwlekać z przygotowaniami

Raporty w formie pliku JPK są formalnie informacjami podatkowymi, dlatego niedotrzymanie obowiązku ich przesłania stanowi naruszenie art. 80 Kodeksu karnego skarbowego i może być zakwalifikowane jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Rodzaj kwalifikacji zależy od kilku czynników związanych z okolicznościami danej sprawy, takich jak stopień szkodliwości społecznej czynu, sposób jego popełnienia, pobudki działania sprawcy itp. Jeżeli niedotrzymanie ustawowego obowiązku zostanie uznane za przestępstwo skarbowe, podatnikowi grozi grzywna, nawet do wysokości 3 mln zł. 

Karą pieniężną może zostać obciążona osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi w firmie, szczególnie finansowymi. Nie tylko osoba decyzyjna, zajmująca kierownicze stanowisko czy prowadząca działalność, ale także pracownik, któremu został powierzony obowiązek przygotowania i przesłania raportu. 

Co czeka przedsiębiorców

Pod koniec października Ministerstwo Finansów opublikowało nowe, uaktualnione wersje dwóch struktur raportowych Jednolitego Pliku Kontrolnego do stosowania przez podatników w 2017 r. W kolejnych latach ma pojawić się też kilka dodatkowych struktur, obejmujących jeszcze więcej obszarów funkcjonowania firmy. Ponadto resort finansów planuje wprowadzenie centralnego rejestru faktur oraz zastąpienie paragonów papierowych elektronicznymi. Pełna elektronizacja systemu podatkowego stopniowo staje się faktem. 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]