Pierwszy biznes

Kredyt czy leasing – zalety i wady rozwiązań

Daniel Mrozek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w BZ WBK Leasing

Podejmując decyzję o zakupie środka trwałego, warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób powinniśmy taki zakup sfinansować. Przy analizie – kredyt czy leasing – należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów, istotnych z punktu widzenia prowadzonego biznesu.

Jak wynika z badania „Leasing Index” przeprowadzonego przez BZ WBK Leasing, ponad 90 proc. przedsiębiorstw z segmentu MSP korzystających z leasingu ocenia dobrze lub bardzo dobrze współpracę z danym leasingodawcą. Większość (81 proc.) średnich przedsiębiorstw (zatrudniających 50–249 osób) deklaruje, że korzysta lub korzystało w przeszłości z leasingu. Wśród małych firm (zatrudniających do 49 osób) korzysta lub korzystało z niego 35 proc. podmiotów.

Podejmując decyzję o zakupie środka trwałego warto zadać sobie pytanie w jaki sposób powinniśmy taki zakup sfinansować. Przy analizie – kredyt czy leasing – należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów, istotnych z punktu widzenia prowadzonego biznesu. Należy rozważyć m.in. korzyści podatkowe, liczbę dokumentów niezbędnych dla oceny zdolności kredytowej, wkład własny czy skutki formalno-prawne, takie jak: własność finansowanego przedmiotu, sposób rozwiązania umowy i ubezpieczenie inwestycji. Wynik ich porównania w przypadku kredytu i leasingu będzie wskazówką, która opcja finansowania będzie najbardziej optymalna dla przedsiębiorstwa.

Kredyt to rozwiązanie korzystne dla firm, którym zależy na własności finansowanego sprzętu. Z tego powodu przyznanie kredytu inwestycyjnego bank może uzależniać od przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń rzeczowych, np. w postaci hipoteki na nieruchomości, czasami w ogóle pomijając jako zabezpieczenie finansowany przedmiot. Ubiegając się o kredyt inwestycyjny, zyskujemy korzyści w postaci własności, ale musimy liczyć się z koniecznością dostarczenia wymaganych dokumentów, opinii oraz zaświadczeń, z których część nie może być często starsza niż jeden miesiąc. Zdolność kredytowa jest najważniejszą kwestią, od której zależna jest wysokość kredytu oraz długość okresu finansowania. Należy liczyć się z tym, że składając wniosek o przyznanie kredytu, zdolność kredytowa może nie pozwolić na pokrycie całości inwestycji. Należy pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do wpłaty wkładu własnego, który w zależności od oferty może wynieść do 20 proc. wartości inwestycji.

Alternatywą dla kredytu jest leasing. To uniwersalna forma finansowania, na podstawie której leasingobiorca w pełni dysponuje przedmiotem leasingowanym, nie będąc jego właścicielem. Raty leasingowe, które płaci przedsiębiorca, mogą pochodzić z przychodów osiągniętych dzięki wykorzystaniu danego środka trwałego. W takim wypadku leasingowany sprzęt zarabia sam na siebie. Leasing daje możliwość wliczenia opłaty wstępnej oraz rat leasingowych jako kosztów uzyskania przychodu. Konstrukcja leasingu, w której leasingodawca jest właścicielem środka trwałego i stanowi on dla niego główne zabezpieczenie umowy, sprawia, że leasing może być tańszym i wymagającym mniejszej liczby formalności sposobem sfinansowania inwestycji. Powszechnie stosowane są uproszczone procedury oceny wniosków, w których decyzja o przyznaniu finansowania wydawana jest nawet w kilka minut. Korzyścią dla leasingobiorcy są także dodatkowe usługi, do których należą ubezpieczenia, karty paliwowe, serwisowanie czy rejestracja pojazdów.

Wybór formy finansowania inwestycji to poważna decyzja, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na zapisy umowy. Kalkulacja finansowa umowy jest bardzo ważna, ale w zapisach umowy czy ogólnych warunkach umowy leasingu powinna znajdować się informacja, jakie będą faktyczne koszty. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zapoznać się z ofertami finansowania i zadać sobie kilka pytań: czego dokładnie oczekujemy, jakie są nasze potrzeby i za co jesteśmy w stanie zapłacić. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]