Praca

Stażysta pracownikiem? A jednak!

SHUTTERSTOCK

Aż 32 proc. firm skarży się na problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie ponad 70 proc. stażystów ma szansę na stałą pracę w miejscu odbywania praktyk, podaje Fundacja Rozwoju Talentów. 

To efekt rozpoczynającego się niżu demograficznego. I dzieje się tak, mimo że Polska jest dopiero na 20. miejscu na świecie pod względem niedoboru talentów. Najbardziej pożądani są pracownicy IT, technicy, inżynierowie, pracownicy księgowości i finansów oraz przedstawiciele handlowi. – Jeszcze rok temu najczęściej wspieraliśmy rekrutacje pracowników produkcji i IT. Dziś problem niedoboru kandydatów rozszerza się na inne działy – mówi Anna Dyl, koordynatorka programów rekrutacyjnych i rozwojowych w FRT. 

Od młodych pracodawcy oczekują orientacji na cel i rezultat (74 proc. wskazań), zaangażowania, kreatywności, innowacyjności i poszukiwania rozwiązań (56 proc.), otwartości na zmiany i elastyczności (54 proc.) oraz nastawienia na rozwój (51 proc.). Firmowy narybek chce za to dobrze zorganizowanego i przemyślanego programu stażowego, odpowiednich warunków pracy z jasno wytyczonymi celami, możliwości realizacji samodzielnych projektów i systematycznej informacji zwrotnej na temat swej pracy. O wysokich zarobkach wspominają głównie inżynierowie i informatycy. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty