Moim zdaniem

Nadchodzą zmiany w prawie i podatkach

© Marek Szczepański

W ciągu minionych 15 miesięcy magazyn „My Company  Polska” dwukrotnie zapytał reprezentatywne grupy przedsiębiorców o bariery rozwoju biznesu w Polsce. Zaskoczenia nie było, bo i inne sondaże na to wskazują, że ludziom przedsiębiorczym najbardziej dokuczają wysokie koszty pracy (podatki, ZUS) oraz nieprzyjazne prawo. Rząd wziął się za obie te rzeczy, zapowiadając zmiany i w podatkach, i w prawie. Ale każda z tych zapowiedzi znaczy zupełnie co innego. Zacznijmy od tej dobrej. 

Jeszcze tej jesieni pod obrady rządu trafi projekt zmian w przepisach, które mają usunąć bariery w funkcjonowaniu firm. Przewidują one m.in. wprowadzenie tzw. klauzuli pewności prawa, co oznaczałoby objęcie ochroną wynikającą z indywidualnych interpretacji prawa wszystkich przedsiębiorców, nawet tych, którzy nie wystąpili o wydanie takiej interpretacji; wprowadzenie instytucji „objaśnień podatkowych”, które będą dawać podatnikowi taką samą ochronę, jak interpretacje indywidualne; czy zmiany w organizacji kontroli (kontrole mają być prowadzone głównie w tych przedsiębiorstwach, gdzie ryzyko naruszenia prawa jest największe; zakazane będą także ponowne kontrole, które często nosiły znamiona nękania podatnika). Projekt zakłada w sumie kilkadziesiąt bardziej i mniej ważnych regulacji, które ułatwią życie przedsiębiorcom. Można by rzec, że sprawy idą w dobrym kierunku. 

Ale nie, bo mamy też zapowiedź niepokojących zmian w podatkach. Jeśli zostaną wprowadzone (wyższe stawki podatkowe, likwidacja podatku liniowego), zagrożą funkcjonowaniu setek tysięcy najmniejszych, jednoosobowych firm i powiększą koszty działalności pozostałych. Trudno powiedzieć, jak zareaguje na to biznes, w którym chodzi w końcu o zarabianie pieniędzy. Ale mogę przypuszczać, że marzy mu się tak odważna polityka fiskalna jak w Rumunii. Radykalne uproszczenie tamtejszego systemu podatkowego zaowocowało najwyższym dziś w Europie wzrostem PKB. 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?