Praca

Samopoczucie i motywacja pracowników

SHUTTERSTOCK

W pracy czujemy się dobrze i mamy z niej dużą satysfakcję, martwi nas jednak wysokość wynagrodzenia i boimy się utraty zatrudnienia – wynika z najnowszej edycji badania Barometr Pracownika 2016 Edenred-IPSOS. 

Jedenasta już edycja badania Barometr Pracownika 2016 powstała na podstawie ponad 14 tys. wywiadów z pracownikami w 15 krajach na 4 kontynentach. Prezentuje światowe trendy w motywacji oraz drogę, którą firmy powinny zmierzać, aby poprawić satysfakcję w pracy. 

Wyniki badania pozwalają wyciągnąć wniosek, że rynek pracy złapał nowy wiatr w żagle. Pracownicy odczuwają stabilizację i zadowolenie. W Polsce 42 proc. badanych osób jest pewnych o przyszłość kraju (w 2015 roku taką tezę potwierdzało tylko 26 proc. badanych). Co ciekawe, poziom optymizmu jest mniej więcej na tym samym poziomie bez względu na zajmowane stanowisko, rodzaj branży czy sektor działalności. Rośnie także poziom optymizmu, jeśli chodzi o przyszłość firmy, w której pracownik jest zatrudniony. 67 proc. osób potwierdziło, że czuje pewność, jeśli chodzi o przyszłość firmy, w której pracuje. Za granicą optymizm w tym zakresie deklaruje 69 proc. osób. 

71 proc. respondentów dobrze ocenia samopoczucie w pracy. Szczególnie wyróżniają się dwa kraje: Indie i Japonia. W pierwszym przypadku odnotowano najwyższy poziom satysfakcji – pozytywnie ocenia je 88 proc. pracowników. Odwrotne wnioski płyną z Japonii. Zaledwie 44 proc. mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni odczuwa zadowolenie z pracy. A Polska? Dobre samopoczucie deklaruje 7 na 10 pracowników, co daje nam trzecie miejsce w Europie, zaraz za Niemcami i Wielką Brytanią. 

Jak w każdej sferze życia, również w tej związanej z pracą występują pewne problemy. Nadal największym zmartwieniem pracowników jest wysokość wynagrodzenia, choć poziom niezadowolenia jest niższy o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym (obecnie 52 proc. badanych Polaków martwi się wysokością pensji). Gorzej jest tylko w Chinach. Drugim zmartwieniem pracowników jest utrzymanie pracy. W Polsce obawy w tym obszarze zgłosiło 29 proc. badanych. Najbardziej pesymistyczni są Japończycy (46 proc. potwierdza obawy) oraz Hiszpanie (40 proc. odpowiedzi). 

Dla większości pracowników – zarówno w Polsce, jak i w większości innych krajów – praca jest rutyną. Tak swoje obowiązki zawodowe określa 31 proc. ankietowanych Polaków. I wcale nie jesteśmy na czele listy pesymistów. Rutynowo do swojej pracy podchodzi m.in. 34 proc. Niemców, 36 proc. Amerykanów, 43 proc. Japończyków i 41 proc. Anglików. Co ciekawe, w niektórych krajach – zwłaszcza tych, gdzie występuje duży poziom bezrobocia – większość badanych swoją pracę kojarzy z bezpieczeństwem. Tak jest chociażby w Hiszpanii (40 proc. odpowiedzi) czy Chile (44 proc. odpowiedzi). Z kolei w Indiach i Brazylii praca jest przyjemnością (po 30 proc. odpowiedzi), a dla 36 proc. Hindusów i 23 proc. Chińczyków praca jest pasją. 

Mimo rutynowego podejścia do pracy i słabo ocenianego poziomu zarobków lubimy przychodzić rano do miejsca pracy. Przyjemność z tego faktu odczuwa 63 proc. Polaków. W innych krajach zadowolonych jest jeszcze więcej pracowników: 88 proc. w Indiach, 86 proc. w Meksyku, 81 proc. w Chile, 77 proc. w Brazylii. W Europie też nie jest gorzej. Przyjemność z przychodzenia do pracy deklaruje 75 proc. Niemców, 67 proc. Hiszpanów czy 66 proc. Francuzów.

 Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Czy przenieść firmę za granicę

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty