Przemysł

Kruszywa Cemex na budowie farmy wiatrowej

Cemex Polska jest producentem i dostawcą kruszyw budowlanych, które znajdują zastosowanie między innymi przy budowie infrastruktury energetycznej. Firma dostarczyła ponad 50 tys. ton kruszyw na budowę farmy wiatrowej w Lubartowie na Lubelszczyźnie.

Powstała w Lubartowie farma wiatrowa o mocy 51,2 MW składa się z 16 elektrowni wiatrowych o mocy 3,2 MW każda. Prace o wartości niemal 70 mln zł zrealizowała firma Aldesa Nowa Energia; poza wykonaniem samych turbin, inwestycja zakładała wykonanie infrastruktury towarzyszącej w postaci dróg, placów montażowych i fundamentów dla turbin wiatrowych.

Kruszywa Cemex Polska zostały wykorzystane do budowy dróg dojazdowych i placów montażowych turbin. Trwałe i odporne na koleinowanie produkty miały kluczowe znaczenie dla realizowanej inwestycji ze względu na obciążenia dróg dojazdowych wynikające z konieczności obsługi ciężkiego sprzętu. Wykorzystane na budowie farmy wiatrowej materiały gwarantują także stabilność procesu produkcyjnego mieszanek mineralno-asfaltowych użytych do budowy dróg.

Największe wyzwanie dla Cemex Polska stanowiło przetransportowanie dużych ilości materiałów w krótkim czasie. Dzienne dostawy sięgały nawet 2,7 tys. ton. Dopracowana logistyka zapewniła ich terminową realizację, co było istotne ze względu na bliskość miasta i konieczność przejazdu transportu przez obszar zabudowany.

Znajdujące się w ofercie Cemex Polska kruszywa spełniają wszelkie wymogi norm branżowych w Polsce i za granicą. Eksploatowane w siedmiu złożach kruszywa charakteryzuje wysoka, powtarzalna jakość, co jest istotnym czynnikiem przemawiającym za wyborem kruszyw produkowanych i dostarczanych przez Cemex Polska. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?